26.10.09
Fernando Pessoa
Fernando António Nogueira Pessoa (Lisboa, 13 de Junho de 1888 — Lisboa, 30 de Novembro de 1935), mais conhecido como Fernando Pessoa, foi um poeta e escritor português.
É considerado um dos maiores poetas da Língua Portuguesa, e o seu valor é comparado ao de Camões. O crítico literário Harold Bloom considerou a sua obra um "legado da língua portuguesa ao mundo"[1]. Por ter vivido a maior parte de sua adolescência na África do Sul, a língua inglesa também possui destaque em sua vida, com Pessoa traduzindo, escrevendo, trabalhando e estudando no idioma. Teve uma vida discreta, em que atuou no jornalismo, na publicidade, no comércio e, principalmente, na literatura, onde se desdobrou em várias outras personalidades conhecidas como heterónimos. A figura enigmática em que se tornou movimenta grande parte dos estudos sobre as suas vida e obra, além do fato de ser o centro irradiador da heteronímia, auto-denominando o autor um "drama em gente".
Morreu de cirrose hepática aos 47 anos na mesma cidade onde nasceu, tendo a sua última frase sido escrita na língua inglesa: "I know not what tomorrow will bring... " ("Não sei o que o amanhã trará").
Às três horas e vinte minutos da tarde de 13 de Junho de 1888 nascia em Lisboa Fernando Pessoa. O parto ocorreu no quarto andar esquerdo do n.º 4 do Largo de São Carlos, em frente à ópera de Lisboa (Teatro de São Carlos). De famílias da pequena aristocracia, pelos lados paterno e materno, o pai, Joaquim de Seabra Pessoa (38), natural de Lisboa, era funcionário público do Ministério da Justiça e crítico musical do «Diário de Notícias». A mãe, D. Maria Magdalena Pinheiro Nogueira Pessoa (26), era natural dos Açores (mais propriamente, da Ilha Terceira). Viviam com eles a avó Dionísia, doente mental, e duas criadas velhas, Joana e Emília.
Fernando António foi baptizado em 21 de Julho na Basílica dos Mártires, ao Chiado, tendo por padrinhos a Tia Anica (D. Ana Luísa Pinheiro Nogueira, tia materna) e o General Chaby. A escolha do nome homenageia Santo António: a família reclamava uma ligação genealógica com Fernando de Bulhões, nome de baptismo de Santo António, tradicionalmente festejado em Lisboa a 13 de Junho, dia em que Fernando Pessoa nasceu.
As suas infância e adolescência foram marcadas por factos que o influenciariam posteriormente. Às cinco horas da manhã de 24 de Julho de 1893, o pai morreu, com 43 anos, vítima de tuberculose. A morte foi anunciada no Diário de Notícias do dia. Fernando tinha apenas cinco anos. O irmão Jorge viria a falecer no ano seguinte, sem completar um ano. A mãe vê-se obrigada a leiloar parte da mobília e muda-se para uma casa mais modesta, o terceiro andar do n.º 104 da Rua de São Marçal. Foi também neste período que surgiu o primeiro heterónimo de Fernando Pessoa, Chevalier de Pas, facto relatado pelo próprio a Adolfo Casais Monteiro, numa carta de 1935, em que fala extensamente sobre a origem dos heterónimos. Ainda no mesmo ano, escreve o primeiro poema, um verso curto com a infantil epígrafe de À Minha Querida Mamã. A mãe casa-se pela segunda vez em 1895 por procuração, na Igreja de São Mamede, em Lisboa, com o comandante João Miguel Rosa, cônsul de Portugal em Durban (África do Sul), que havia conhecido um ano antes. Em África, onde passa a maior parte da juventude, e teve uma educação inglesa, Pessoa viria a demonstrar desde cedo talento para a literatura.
Praėjus penkiasdešimčiai metų po Fernando Pessoa mirties jo sesuo perdavė Portugalijai garsiąją Pessoa skrynią, kurią atidarius visuomenę ištiko šokas. Daugiau nei 27000 rankraščių – poezija, proza, politiniai traktatai, sociologija, esė, romanai, lingvistika, pjesės, kritika, horoskopai etc. pasipylė iš tos Pandoros skrynios. Buvo aišku, jog teks perrašyti kultūros istoriją – ir minios tyrinėtojų kaip skėriai užpuolė tą archyvą. Buvo įsteigta daugybė Pessoa fondų, universitetų skyrių, padalinių ir papadalinių. Labai greitai įsitikinta, kad į Pessoa voratinklį pateko tautos, įtakingi žmonės, intelektualai ir inteligentai: 70 skirtingų žmonių (kai kas mano, kad 86), pasirodo, buvo vienut vienas žmogus – Fernando Pessoa. Iš pradžių kai kurie tyrinėtojai net manė, jog tokio asmens išvis nebuvo – tai tebuvęs tiesiog žmogaus, vardu Fernando Pessoa, vaizduotės padarinys, juo labiau, kad žodis pessoa portugališkai reiškia „asmuo, persona“. Tačiau ne tik daugiau nei pusė – visut viskas jo leistame žurnale „Athena“ (1924–1925) buvo parašyta vien jo paties. Dabar, po dvidešimties karštligiškų tyrinėjimų metų, viskas daugmaž sustojo į vietas. Kai didysis literatūros autoritetas Haroldas Bloomas įtraukė Pessoa į „Vakarų kanoną“, t. y. jo pavardę parašė greta Dante’s ir Goethe’s kaip vieną esminių Vakarų kultūros figūrų, žurnalas „Time“ reagavo skeptiškai. Bet perskaitę „Nerimo knygą“ ir inteligentai turėjo prieš Fernando Pessoa nukelti skrybėles. Poetą pradėta lyginti su Kafka, Rilke, tačiau iš tiesų jį sunku su kuo nors lyginti. Portugalai teigia, kad Pessoa pakeitė ir pačią kalbą, kad vien jo dėka net Lisabonos valytojos dabar šneka kitaip nei jų senelės.
Fernando Antonio Nogueira Pessoa gimė Lisabonoje 1888 metais pasiturinčioje šeimoje. Kai jam sukako penkeri, nuo tuberkuliozės mirė jo tėvas, muzikos kritikas ir Teisingumo ministerijos pavaldinys. Motina, kilusi iš Azorų salų, ištekėjo antrą kartą (už būsimojo Portugalijos konsulo Pietų Afrikoje), ir šeima persikėlė į Durbaną, kur praėjo Pessoa vaikystė. Angliška mokykla įdiegė stiprią anglomaniją – įskaitant drabužius ir „britišką santūrumą“, kurie tapo Fernando gyvenimo norma. Be abejo, jo anglų kalba ideali (prancūzų – taip pat), o pirma išleista knyga – eilių rinkinys angliškai. Šiuo laikotarpiu viskas rašyta vien angliškai. 1905-aisiais septyniolikmetis Pessoa grįžo į Lisaboną, iš kur nebekėlė kojos visą gyvenimą. 1906 metais apsigyveno pas savo senelę Dionisia ir aštuonis mėnesius praleido Lisabonos universitete. Portugalų kalba jam atrodė keista ir svetima. 1907 metais jo senelė mirė; gavęs palikimą, jis atidarė spaustuvę, kuri beveik iš karto bankrutavo. Vienintelė išeitis užsidirbti gyvenimui – verslo korespondencijos vertimai; tą jis ir darė iki gyvenimo pabaigos. Kai tik būdavo įmanoma, bėgdavo iš kontoros į vyno rūsį kelių taurių brendžio – Pessoa viršininkas teigė, kad po to jis dirbdavo kur kas geriau. Netrukus pradėjo rašyti portugališkai ir visiškai atsidėjo literatūrai – netgi paskelbė, jog dabar jau iki galo yra įvaldęs literatūros meno formas ir nei Shakespeare’as, nei Miltonas nebegalį jo nieko išmokyti. Bet šio laikotarpio kūryba nėra itin įdomi – tikroji jo istorija faktiškai prasideda 1914 metų kovo 8 dieną.
Visą gyvenimą Pessoa bandė kovoti su savo tapatybės, ego krize. Ką daryti, jei nežinai, kas esi? Jei nesupranti, kas tu per žmogus – ne bėda: Pessoa parašė nemaža laiškų savo buvusiems mokytojams ir bendraklasiams į Durbaną apsimetęs, kad jis yra psichiatras Faustino Antunesas, ir prašė informacijos apie savo pacientą Pessoa. Kai kuriuose laiškuose jis teigė, kad tas pacientas nusižudė, kitur – kad visam laikui uždarytas psichiatrinėje ligoninėje. Neabejotina, kad Pessoa visą gyvenimą praleido nepaprastai bijodamas išprotėti: Viena iš mano mentaliteto komplikacijų – neapsakomai siaubinga – tai beprotybės baimė, kuri pati savaime yra beprotybė. Jo visiškas nesugebėjimas gyventi šiokį tokį aktyvų gyvenimą dar labiau viską komplikavo: Prisiekiu, aš kenčiu taip nežmoniškai, kad esu ant beprotybės ribos, jaučiuosi galintis bet ką nuveikti, bet neįstengiu, nes neužtenka valios. Jo skrynia pilna fragmentų, tekstų ant vokų, ant kitos lapo pusės, ant autobuso bilietų, cigarečių pakelių etc. Viskas suskilinėję – asmenybė, kūryba, mąstymas. Fragmentiškumas, neužbaigtumas, ko gero, tiksliausiai apibūdintų jį kaip žmogų ir kaip poetą. Nors atidarius tą skrynią vadinti Pessoa vien poetu irgi nelabai tinka – labiau tiktų tiesiog intelektualo terminas. Iš tiesų jis daugiausia rašė tik sau, palyginti mažai kas buvo išleista jam gyvam esant, portugališkai – tik viena eilių knyga „Mensagem“, patriotinis ethos, ir įvairūs straipsniai žurnaluose. Pessoa lindėjo savo mažame bute, rašė, krovė viską į krūvą ir kūrė naujus asmenis. Itin drovus, užsidaręs, ypač po labai mylėtos motinos mirties, jis sistemingai iro – tiek fiziškai, tiek psichologiškai.
Subscrever:
Enviar feedback (Atom)
Sem comentários:
Enviar um comentário